Hodiny

Kategorie zaměřená na různá řešení hodin

Minihodiny GPS

Když jsem pracoval na kmitočtovém normálu GPS, tak mě napadlo využít GPS modul pro řízení hodin. Ne že by to byla nějaká převratná novinka, hodiny řízené GPS se dělají již nějaký pátek, nicméně příznivá cena a dostupnost GPS modulů Ublox, mne inspirovaly k realizaci minihodin. Tyto hodiny jsou sestaveny pouze z displejů, mikrokontroléreu a GPS příjmače a mají jen jediný nastavovací prvek - přepínač zimní a letní čas. Pro první prototyp byly vybrány inteligentní displeje HP 5082-7302 a to zejména proto, že nepotřebují externí dekodér a další bižuterii ke správné funkci. Dalším bonusem tohoto displeje je bezesporu elegantní znaková sada "DOT MATRIX", která je hodně líbivá.

Digitronové hodiny I

Je to již mnoho let co jsem při brouzdání na internetu objevil stránky s digitronovými hodinami. Jelikož se mi líbí věci staršího data a mám rád retro styl, měl jsem v úmyslu si je udělat. Asi před rokem jsem při uklízení narazil na bedničku se zásobou nějakých lamp, a k mému údivu jsem zjistil, že jsou to právě ony zapadlé a zaprášené digitrony, které se mi kdysi dostaly do rukou a byly uloženy pro tento účel. Proto jsem se v rámci možností rozhodl pro výrobu právě digitronových hodin. Jak šel čas, vzniklo mnoho možných i nemožných konstrukcí a koncepcí, až jsem se ustálil u koncepce oddělení procesorové části od části zobrazovací. Ale to již předbíhám a vrátím se k této první konečné verzi hodin, která je na následujícím obrázku.

Hodiny s VFD displejem SVM-05SS13

Digitální hodiny s VFD displejem pracují v módu 24 hod.(Hh:Mm), s možností zobrazení vteřin (Mm:Ss) a nastavitelným jasem v pěti úrovních. Pro samotný běh hodin je použit obvod reálného času (RTC - Real Time Clock), který je zálohován lithiovou baterií a zabezpečuje uchování správného času i při vypnutém napájení. Dále je k dispozici výstup akustické signalizace, který je možné použít například pro budík, nebo jako indikaci časových intervalů. V této verzi hodin je v programu implementována indikace tří různých časových intervalů a to každou celou (jako na digitálkách), každou půlhodinu a nebo každou čtvrt hodinu.